A tak to netrvalo dlouho a začalo se mnou bojovat moje vlastní tělo. Na chvilku jsem sama sebe úplně ztratila. Moje pracovní a osobní já vstoupilo do nekompromisního boje. Vzpomínám si na moment, kdy jsem se musela zastavit a zamyslet se nad tím, že už vlastně ani nevím, co je dobře a co je špatně a jak mám tuhle situaci vyřešit.

Ze dne na den jsem odjela do Alp a v horách jsem hledala odpočinek, klid a odpovědi na otázky. Protože mám pokaždé, když někam odjedu tzv. pracovní dojezd (několik dní mi trvá se aklimatizovat, vypnout a nechat mozek i tělo odpočívat), začala jsem hledat zpět sama sebe teprve po deseti dnech, kdy jsem každý den vyrazila do hor, koukala do zeleně, poslouchala svůj dech, soustředila se jen na sebe a na to, co mě naplňuje. Teprve tehdy jsem začala vnímat, co se se mnou reálně děje a začala jsem řešit otázky týkající se vyhoření, přemíry práce a minimum času sama na sebe. Po návratu do Prahy jsem se rozhodla duševní i fyzické zdraví nepodceňovat a držet ho za každých okolností na prvním místě. Celé toto uvědomění bylo poměrně "bolestivé", ale vedlo mě k nutným změnám, kterých se snažím držet. Níže bych se s vámi o ně ráda podělila. 

 

Přírodní léčba

Navštívila jsem léčitelku a nasadila jsem si tříměsíční léčbu pomocí kapek. Kapky jsou na přírodní bázi, jsou tedy plné bylinek a dokáží velmi dobře odbourat všechny příčiny i prapříčiny nemocí, kterými vaše tělo fyzicky prošlo. Mimo fyzických nemocí jsou v léčbě zahrnuty také kapky na výživu nervové a cévní soustavy a správné fungování psychosomatiky. Po třech měsících, kdy užívám kapky 2x denně, nebývám vůbec nemocná, výrazně se mi zlepšila kvalita vlasů a kůže a mám obecně víc energie. Nedávno jsem byla na krevních testech a všechny hladiny se mi srovnaly do ukázkové úrovně.

 

Žádný alkohol a káva

V souvislosti s tím, že jsem nevěděla, co mi přesně je a jestli přírodní léčba vůbec zabere, jsem na tři měsíce úplně vysadila alkohol a kávu. První dva měsíce nebylo poznat nic, třetí měsíc jsem výrazně ztratila všechnu uloženou vodu v těle, kterou jak známo, alkohol a kofein zadržují. Vyloučit ze života tyhle „drogy“ pro mě bylo složité, protože když přijdete o kávu, víno a pivo můžete mít občas (s nadsázkou) pocit, že život skončil. 

 

Psychoterapie

Začala jsem pravidelně jednou týdně na dvě hodiny docházet k psychoterapeutovi. Začátky nebyly vůbec jednoduché, někdy byly na mentální a srdeční úrovni bolestivé, ale postupně s každou další terapií hledáme spouštěče stresu a ponořujeme se hlouběji do situací, které si myslím, že bych mohla zvládat lépe a snažím se tak pochopit chyby a poučit se z nich. S terapeutem řeším svůj soukromý i pracovní život, protože některé vzorce chování se velmi často prolínají do obou životních sfér. Je to perfektní cesta, která mi pomáhá se vnitřně vyrovnávat se stresem a předcházet psychickým problémům.

 

Odmítla jsem být k dispozici kdykoliv

Když je něčeho „neomezeně“, ať chcete nebo ne, dřív nebo později vám to omezuje život. Před létem jsem měla sklony být na telefonu a e-mailu kdykoliv. Užívání věcí, které mě držely online v podstatě 24 hodin denně 7 dní v týdnu, jsem omezila zhruba na 30 % své předchozí závislosti. Digitální detox doporučuji každému, alespoň jednou za 14 dní. 

 

Maximum práce jsem začala delegovat

Nastupovala jsem v době, kdy Giftisimo mělo 50 lidí a z toho tři zaměstnance na centrále. Nyní mám v hlavním týmu 16 lidí. Ve vánočním byznyse se ale rozrůstáme na necelých 300 lidí a to vyžaduje jiný způsob řízení firmy. Je to pro mě velká výzva a učím se to tak trochu za běhu, protože celá firma poměrně rychle roste. Musela jsem se naučit výrazně více delegovat, abych měla čistou hlavu a klidnou mysl na strategie, vize a řízení firmy. Po nějaké době jsem si uvědomila, že jsme dala dohromady opravdu skvělý tým, který dává smysl a má perfektní výsledky. Chyby samozřejmě jsou, ale ty budou vždycky, tak pro mě bylo klíčové přijmout fakt, že nikomu do práce nesmím mluvit a všechny se snažit vést tak, aby nebyly přetížení, měli dostatek svobody, podpory a komunikace ze strany vedení, zároveň ale abych jejich práci nedělala za ně.

 

Aspoň jednou denně se zastavím a mám pár minut jen pro sebe

Meditace, jóga, wellness, hudba, masáže to všechno mi pomáhá odbourávat nárazový stres. Naučila jsem se každý den minimálně jednou zastavit a 5 minut se soustředit pouze na svůj dech. Jednak se vám v tu chvíli rozjeté myšlenky a emoce zklidní na maximum a za druhé máte dobrý pocit, že se vnímáte. Někdy je potřeba výrazně zpomalit, abyste mohli zase zrychlit. A kouzelných pár minut pro sebe je opravdu skěvlý odpočinek pro mou občas "splašenou" mysl. 

 

Nezapomínám na přátele a rodinu

Nebýt sama je v období maximálněího vypětí a stresu další klíčová věc. Ne nadarmo se říká, že za každým úspěšným člověkem stojí jeho partner. Jsem aktuálně bez dlouhodobého vztahu, proto volný čas věnuji rodině a přátelům a na téma práce se vůbec nebavíme.

 

Problémy vysvětluji s láskou

Tohle jsem se naučila za poslední dva roky. Když chci někomu říct něco nepříjemného, řeknu mu to decentně a s láskou. Nejprve daného člověka pochválím za konkrétní věc, kterou dělá dobře a pak mu řeknu, co by mohl zlepšit.  Upustila jsem od podrážděného tónu a šetřím tím nejen svoje nervy, ale také jsem si díky tomu vybudovala skvělý vztah se svými zaměstnanci.

 

Běžím běhu naproti

Na co bohužel zatím nemám sílu je sport. Když už jsem ušla tuto cestu, která mi pomohla transformovat svoje vnitřní potřeby a upravit priority, kde já jsem na prvním místě, věřím, že se brzy dopracuji i k tomu, že budu mít zase čas chodit obden běhat 7 kilometrů.

Zákulisí úspěchu je obvykle temná strana, o které se tolik nemluví, protože deprese a stres manažerů se stalo příliš běžným a neatraktivním tématem. Za mě tedy jedno důležité na závěr: Nezapomínejte na sebe. Byznys nemá osobní život, nenechte ho, aby vám bral ten váš.